Zagroda żubrów

Miejsce gdzie żyją największe ssaki w Europie

Interesującą atrakcję okolic nadmorskich, są zamieszkujące w nich żubry. Ich zagroda znajduje się w miejscowym rezerwacie pokazowym. Żubrowisko, bo tak nazwano ich siedzibę, leży nieopodal centrum miasta. Zwierzęta zasługują na zainteresowanie i uwagę, ale także i zapewnienie im odpowiedniej ochrony. W Polsce żubrów żyje zaledwie 600  sztuk, na świecie ich liczba wynosi nieco ponad 3,5 tysiąca.

Żubrowisko znajduje się 1,2 km od centrum miasta na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Założono je 1976 roku. Zamieszkują je żubry, ale także i inne gatunki zwierząt między innymi jelenie, sarny, dziki i orły bieliki.

Żubrowisko znajduje się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Leży w centrum lasu (2 km na północny wschód od centrum Międzyzdrojów). Obszar zagrody wynosi 28 ha na który zalicza się 20 ha obszar wybiegu oraz 0,5 ha rejon kwarantanny. Jest to obszar specjalnie wydzielony, na którym można odizolować chore zwierzęta. Podobnie odosobnieniu podlegają nowo przybyłe osobniki, które potrzebują czasu na zaaklimatyzowanie się.

Wzdłuż ogrodzenia ustawiono tarasy widokowe, z których można obserwować zwierzęta. Pierwsze żubry przywieziono w lipcu 1976 roku. Aktualnie większość zamieszkujących osadę żubrów, urodziła się właśnie tutaj. Średnio w ciągu roku, na świat przychodzą 2 młode. Przez ten czas w zagrodzie znajdowało się od 5 do 12 żubrów. W tej chwili zamieszkuje ją 7 osobników. Istotne jest to, aby co jakiś czas sprowadzać żubry pochodzące z innych miejsc zamieszkania. Ma to na celu ograniczyć krzyżowanie się blisko spokrewnionych osobników. Żubry wolińskie posiadają wpisy w specjalnej Księdze Rodowodowej. Noszą imiona zaczynające się od sylaby PO. Jest to nawiązanie do słowa POLAND. Według ustaleń ostatni żubr pochodzący z tej linii zginął w Puszczy Białowieskiej w 1919 roku. Swoje piętno niewątpliwie odcisnęła w tym przypadku I wojna światowa oraz kłusownicy. Do restytucji wykorzystywano 12 żubrów, które zamieszkiwały ogrody zoologiczne i zwierzyńce w Europie.

Mimo wielu prób nie udało się odtworzyć drugiego podgatunku żubra. Mianowicie odmiany kaukaskiej (górskiej). Przetrwał tylko jeden samiec, który zostawił po sobie liczne potomstwo z samicami białowieskimi. W ten sposób powstała linia białowiesko – kaukaska. W rezerwatach na terenie Polski, żubry te otrzymują imiona zaczynające się od PU. Pierwotnym założeniem było trzymanie w zagrodzie wyłącznie żubrów. Jednak pod opiekę trafiły też zwierzęta, które z różnych powodów nie radziłyby sobie w swoim środowisku naturalnym.

Apartamentowiec w Międzyzdrojach zaprasza spragnionych odpoczynku

Dla miłośników przyrody nie lada gratką będzie odwiedzenie zagrody żubrów, które są symbolem siły, ściśle kojarzącym się z polską przyrodą. Na specjalnie przygotowanym tarasie turyści mogą przystanąć aby poobserwować  zachowania, tych fascynujących zwierząt wzbudzających zachwyt i respekt. Warto zawitać w te okolice. Firma Horyzont posiada na wynajem dwupokojowe apartamenty w Międzyzdrojach. Budynek usytuowany jest w bardzo korzystnej lokalizacji miasteczka, skąd blisko jest do wszystkich ważniejszych atrakcji, w tym także do Zagrody Żubrów. Umiejscowienie to nie jedyna zaleta. Budynek jest bardzo funkcjonalny, całość została zaprojektowana z myślą o wygodzie przyszłych Gości. Pokoje wyposażone balkony lub loggie, na których można spędzać miłe wieczory i podziwiać cudowną panoramę Międzyzdrojów.