Forty w Świnoujściu

Rozbudowany kompleks obronny

Fort Gerharda znany pod nazwą Fort Wschodni wchodzi w skład kompleksu obronnego Twierdza Świnoujście. To jeden z ze świetnie zachowanych pruskich fortów nadbrzeżnych z XIX wieku w Europie. Od roku 2010 jest siedzibą Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. W jego zasobach znajduje się ponad 2000 eksponatów nierozerwalnie związanych z twierdza na przestrzeni 300 lat.

Twierdza położona jest w dobrej lokalizacji. Od wieków ujście Świny było cennym punktem na mapie militarnej. Pierwsze fortyfikacje powstałe z czasach nowożytnych ulokowane były ponad kilometr od ujścia rzeki. Linia obronna wykonana z drewna i ziemi nie przetrwała wojny 7-letniej. Najtrwalsze fortyfikacje powstały w XIX w.

Kiedy w pierwszej połowie XIX w. nastąpił koniec wojen napoleońskich zapanował na jakiś czas spokój. Nowoczesne umocnienia zaczęto budować w 1837 roku. Zaś w 1846 postanowiono aby utworzyć twierdzę morską. Przy użyciu nowoczesnych form doskonałych rozwiązań stworzono niezwykle zaawansowaną budowlę. Osobno projektowano każdy fort i baterię. Miały one jak najlepiej wypełniać swoje przeznaczenie bojowe.

Wakacje w międzyzdrojskich apartamentach gwarantują zadowolenie z pobytu

Lato to czas na wypoczynek, ale również odwiedzenie różnego rodzaju muzeów, wystaw i innych  okolicznych ciekawostek. Toteż na miejsce urlopu na ogół poszukujemy zakątku interesującego pod względem rekreacyjnym, naszpikowanego różnorakimi atrakcjami. Rzecz jest wyjątkowo istotna, jeśli na wypoczynek jedziemy z najbliższymi, wówczas zainteresowania mogą być skrajnie różne. I tak mężczyźni najchętniej zwiedzą Forty w Świnoujściu, kobiety zechcą pospacerować po parku lub zażyć kąpieli słonecznych, a dzieci będą chciały odwiedzić Gabinet Figur Woskowych. W takim przypadku trudno uzyskać jakiś kompromis. Jednak jest rozwiązanie – wszystkie przytoczone propozycje, a nawet jeszcze więcej, są dostępne w bliskiej odległości od apartamentów w  Międzyzdrojach, które bez wątpienia  są optymalnym lokum na rodzinny pobyt wczasowy.